הדברה ידידותית לבעל חיים – מהי ומתי ניתן להשתמש בה?

תוכן עניינים

אמנם יש המון מזיקים ובעלי חיים שלא היינו רוצים שהימצאו בסביבה שלנו כמו למשל ג‘וקים, נמלים, עכברים, חולדות, נחשים, טרמיטים ועוד. יחד עם זאת, יש עלייה במודעות לגבי החשיבות של שמירה על הסביבה שלנו בשנים האחרונות ועל המאזן האקולוגי ואנחנו רואים את זה קורה בהמון תחומים. שמירה על בעלי החיים מהקטן והגדול היא חלק בלתי נפרד מאותו מאזן. זו הסיבה שישראלים רבים בוחרים דווקא בביצוע הדברה ידידותית לבעל חיים ולא בהדברה מזיקה המכילה חומרים כימיים, רעלים וכימיקליים המחסלים את המזיק באופן מיידי. יש כל מיני סוגים של הדברות ידידותיות, כאשר ניתן לבחור את שיטת ההדברה בהתאם לסוג המזיק.

 

הרחקת בעלי כנף

בקבוצת זו נהוג לשייך הרחקת יונים, הרחקת עטלפים והרחקת עורבים. שימו לב, לא כתוב כאן הדברת ציפורים אלא הרחקה ולכן השיטות השונות מטרתן לגרום ליונים ולשאר הציפורים להתרחק מהאזור ולא לחסל אותן או לפגוע בהן. יש היום כל מיני דרכים להרחיק ציפורים מלקנן או להגיע לגג או למרפסת שלנו כמו דוקרנים, רשתות ואמצעים אלקטרונים, מבלי לפגוע בהן.

 

הרחקה או לכידה של מכרסמים

אין כמעט אף אדם שמעוניין שיגיעו אליו הבית עכברים או חולדות. מכיון ויש לא מעט שיטות לחסל את אותם מכרסמים כמו למשל באמצעות רעל, מלכודות קפיץ ועוד, בחרנו להציג בפניכם גם את השיטות היותר ידידותיות שלא גורמות להרג. למשל, ניתן לבחור בכלובי האכלה או מלכודות כלוב, לשים את הפיתיון בתוך המלכודת ולאחר שהמכרסם לוקח את הפיתיון ונלכד בתוך המלכודת, פשוט לשחרר אותו לפי ההנחיות של משרד לאיכות הסביבה. בנוסף, כדי להרחיק מכרסמים מאוד מומלץ להימנע מלהשאיר שקיות אשפה פתוחות, להימנע מלהשאיר פחמימות וקטניות בתוך האריזות שלהן, אלא להכניסן לקופסאות אטומות ומומלץ מאוד לשמור על הניקיון ולאטום את כל החורים שיש לכם בבית שיכולים להוביל לכניסה שלהם. ניתן גם לסגור בלילה חלונות ותריסים או להתקין רשתות.

מה לגבי הדברה ירוקה ?

הדברה ירוקה היא הדברה ידידותית לסביבה שאיננה מכילה רעלים או כימיקלים. מדובר בחומרים אורגניים המכילים מגוון של רכיבים פעילים המסייעים להתגבר על המזיק המטריד אותנו באופן ספציפי. הדברה ירוקה אמנם יעילה אבל לא בכל מצב ולא לכל מזיק, לכן שווה להתייעץ עם מדביר מקצועי המבצע הדברה ירוקה לפני שמזמינים אותה.

 

דרכים נוספים להרחיק מזיקים מהבית

  • אמצעים טבעיים – יש מגוון רחב של פתרונות טבעיים המסייעים להרחיק מזיקים מסוגים שונים. למשל, ידוע שנרות צינטרונלה מרחיקים יתושים, ידוע שקינמון מרחיק נמלים וידוע ששמן מנטה מרחיק מכרסמים. כמו כן אפשר להשתמש באמצעים מכניים כמו חפצים מנצנצים שעוזרים במקרה של גירוש יונים.
  • שמרו על הניקיון – הקפידו בכל ערב לזרוק את האשפה לפח הראשי והימנעו מהשארת אוכל בחוץ. פירות וירקות גם כן מומלץ לאחסן. מומלץ בכל יום להעביר סמרטוט עם מעט חומר אקנומיקה או חומר אחר מחוטא על השיש והמשטחים שהיו בהם אוכל ולנקות פירורים, שאריות מזון דביקות וכדומה. הקפידו לנקות את התנור, המיקרוגל ושאר האזורים במטבח.
  • הימנעו מאזורים לחים – הקפידו שאין בבית או בסביבה שלכם אזורים לחים ומקורות מים עומדים שהם מקור ידוע למזיקים מסוגים שונים.
  • אל תקחו מוצרי עץ ממקומות שאתם לא מכירים – הכירו את הטרמיטים. מדובר במזיק הניזון מחומר העץ ומתרבה בקצב מסחרחר. מאוד מומלץ להימנע מהכנסה של רהיטים ומוצרי עץ ממקומות שאתם לא מכירים שיכולים להיות נגועים בטרמיטים ולהעביר אותם אל כל הבית.
  • בעלי חיים – הקפידו לטפל ולטפח את חיית המחמד שלכם, בצעו טיפולים נגד קרציות ופרעושים בזמן, בדקו את הפרווה אחת לשבוע.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: