באיזה שלב בבניה שמים דגש על אדריכלות ועיצוב פנים?

תוכן עניינים

בנייה של בית פרטי הוא פרויקט ששונה בתכלית שלו בהשוואה לשיפוץ. מדובר באחד התהליכים הכי מורכבים איתם אדם מתמודד בחייך. הליך יקר, סבוך, פרויקט שמעורבים בו אינספור בעלי מקצוע שצריכים לעבוד אחד עם השני. אם נלמד להכיר את השלבים השונים בבניית בית, מתי צריך לבחור מומחה אדריכלות ועיצוב פנים, מה התפקיד של המודד ואיך לא חורגים מהתקציב נקבל את הכוח הכי חשוב בתהליך מורכב שכזה – ידע. וידע זה כוח. ככל שתדעו יותר על התהליך, תבואו מוכנים ותדעו איך בוחרים את בעלי המקצוע שיקחו חלק בתהליך כולו.

 

קודם כל מודדים את השטח

תכנון מקצועי ומדויק של בית הוא א‘ ב‘ בפרויקט כזה. אנדה פריאלניק אדריכלית מקצועית וותיקה בתחום אומרת שהמודד הוא אחד מבעלי המקצוע הכי חשובים בפרויקט שלבניה. הוא הראשון שיגיע לשטח ומתוך המדידות שלו הבית ייבנה. כדי שהאדריכל יוכל לתכנן את הבית כמו שצריך, הוא חייב לדעת איך השטח נראה וכיצד הוא מתנהג. לכן, חשוב לבחור מודד מוסמך ומקצועי עליו אתם סומכים. הוא ימדוד את השטח, יסתכל על כל מה שיש בו, יבצע את הסימונים ויגיש לאדריכל מפה טופוגרפית מדוייקת.

 

מה צריך לבדוק לפני שבוחרים מודד?

קודם כל שהמודד מוסמך. רק כך המדידות שהוא יבצע בשטח יהיו תקפות על פי החוק. המודד יצטרך לבצע כמה מדידות ולסמן את ההיקף החיצוני. הוא גם זה שמסמן את איפה מותר לקבל לבנות בלי שיהיו חריגות בניה.

 

תפקידיו של האדריכל בפרויקט

חשיבות בחירת האדריכל בכל פרויקט בניה היא גבוהה. הוא אחראי קודם כל על כל הנושא של הוצאת היתרי הבניה. אבל לא שם נגמר תפקידו, שם הוא רק מתחיל. הוא אחראי על הפרויקט מא‘ ועד ת‘. הוא חלק מהותי ובלתי נפרד מהפרויקט. הוא ישאל אתכם איך אתם רוצים שייראה בית החלומות שלכם ומה אתם חולמים שיהיה בו, הוא ישרטט את הסקיצות הראשוניות ויקשר ביניכם לבין הוועדה לתכנון ובנייה. בדקו שהאדריכל איתו אתם עובדים בעל רישיון מתאים בתוקף.

באיזה שלב צריך לפנות לאדריכל?

אמנם ניתן לבחור אדריכל כבר ממש בהתחלה, אבל רק אחרי שיש את המדידות הראשוניות ביד הוא יוכל להתחיל לעבוד. לכן, אל תמהרו לבחור אדריכל בפזיזות וחפשו מישהו שאתם מתחברים אליו. בשלב הראשון תכירו אותו, תקשיבו להרגשה הפנימית שלכם ותבינו האם הוא בעל המקצוע איתו אתם רוצים לעבוד למשך זמן ארוך כל כך. לאחר שהאדריכל יגיש עבורנו את הסקיצות, תעבירו לו תיקונים עד שתגיעו לתוצאה המושלמת. לאחר מכן עוברים לתכנית ההגשה אותה מגיש האדריכל לוועדה המקומית, מקבלים היתר ואז מתחיל תהליך הפיקוח בפועל.

 

בחירת מהנדס

עוד איש מקצוע סופר חשוב שעלינו לבחור הוא המהנדס. הוא זה שדואג לחישוב של כל העומסים, אחראי על הקונסטרוקציות ובעצם מממש את התכניות של האדריכל בפועל. הוא אחראי לכל היחס בין הברזל לבין הבטון. מומלץ לפנות אליו אחרי שהאדריכל סיים את עבודתו וכל הסקיצות חתומות.

 

לסיכום, בניית בית פרטי, או שיפוץ בית ישן, פשוט ככל שיהיה הוא תהליך מורכב, ארוך, יקר הדורש בחירת בעלי מקצוע רבים שילוו אתכם בתהליך. חשוב להכיר את העלויות של כל שלב בפרויקט, לבוא מוכנים לקראת, להיעזר ביועצים חשובים בעלי תפקידים רלוונטיים לפרויקט שלכם כמו יועץ קרקע, יועץ חשמל, יועץ אינסטלציה, יועץ  מיזוג אוויר ולקחת את התקופה הזו כמה שיותר בכיף. בסופו שלדבר זו חוויה חד פעמית שלרוב לא חוזרת שוב ולכן כדאי להנות גם מהדרך ולא רק מהתוצאה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: