לזהות בזמן בעיות התנהגות אצל ילדים

תוכן עניינים

הורים לילדים בשלל גילאים מתמודדים עם לא מעט אתגרים ומורכבויות שקשורות בעולמם של הילדים. גם הילדים לא תמיד יודעים מה לעשות ואיך להתנהג. לא אחת יכולים להתעורר קונפליקטים בין הילדים לחבריהם, לילדים נוספים מהכיתה או שאירוע כזה או אחר שהילד חווה עלול להותיר בו חותם עמוק שיפריע לו להמשיך את חייו בצורה תקינה, רגועה ושלווה.
את כל הדברים האלה ההורים צריכים לזהות כמה שיותר מוקדם ומהר, על מנת לתת לילדים את המענה שהם זקוקים לו; מענה אשר יעזור להם לא רק להתגבר על המכשול הנקודתי, אלא גם יקנה להם כלים ומיומנויות לחיים, שבעזרתם הם יוכלו לדעת איך יהיה הכי נכון להתמודד עם מצב דומה בפעם הבאה שיקרה. בעיות התנהגות שונות אצל ילדים הן דגל אדום לבעיות או מצבים שצריך להתייחס אליהם. לכן, חשוב לזהות אותן בזמן.

מה עושים כשמזהים בעיות התנהגות אצל ילדים?

בעיות התנהגות יכולות לבוא לידי ביטוי בכל מיני דרכים וצורות – הפרת הוראות או חוקים של הבית והמשפחה, התנהגות מזלזלת בהורים, חוסר כבוד למבוגרים או חוסר רצון ללכת לבית הספר או למקום אחר שבו הם חוששים להופיע.
לא מומלץ לנסות לנזוף בהם. אם ההתנהגות הזאת חוזרת על עצמה, חשוב לעצור ולהבין שכנראה היא מהווה סימפטום לבעיה עמוקה יותר שהילד לא יודע להתמודד איתה. במקרים כאלה, חשוב לפנות אל איש או אשת מקצוע מהתחום של טיפול נפשי לילדים, על מנת לעזור לילד להתבטא, להסביר מה קשה לו או מפריע לו או לגייס את שיתוף הפעולה שלו לשיתוף האירוע או הסיטואציה שהותירו בו חותם שלילי וגוררים את ההתנהגות הלא רצויה הזאת.
אין ספק כי אלו מצבים המעוררים רגשות שליליים לילדים. לכן, יש לנסות להכיל ולהבין את הילד בצורה שבה ישתף פעולה.

בעיות התנהגות אצל ילדים

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: