החשיבות של מעטפת מבנה לבידוד מפני רטיבות

תוכן עניינים

מעטפת מבנה, בין אם אנחנו מתייחסים לבניה קונבנציונלית ובין לבניה הירוקה, מספקת הגנה למי שנמצא בתוך המבנה מפני רעשים, תנאים סביבתיים חיצוניים, שמש, רוח וכמובן מים. מעטפת המבנה אחראית גם על כל נושא הבידוד והאיטום. מצד אחד אנחנו רוצים ליצור טמפרטורה מאוזנת בתוך המבנה, כך שנעשה שימוש מואט ככל הניתן במזגן וחימום, מצד שני לבודד את הרעשים שמגיעים מבחוץ ויחד עם זאת למנוע חדירה של מים שפוגעים במערכת הפנימית של מהבנה. בשורות הבאות נציג בפניכם את התפקידים החשובים של מערכות הבידוד והאיטום בכל מבנה – גדול או קטן, ציבורי או פרטי, נמוך או גבוה.

 

תפקידו של הבידוד התרמי במעטפת

אם בעבר היו עושים שימוש בעיקר בבטון בכדי להקים את המעטפת החיצונית של המבנה, היום פני הדברים השתנו תודות לטכנולוגיה שהתקדמה והתפתחה בתחום זה.

 

קירות מסך למשל העשויים בשילוב חומרים בין זכוכית ואלומיניום מספקים בידוד תרמי מעולה המסייע להקטין את מעברי החום והקור בין החלק הפנימי של המבנה לבין חלקו החיצוני. מכירים מערכות בידוד כאלה כמו שלא פעם? שלא משנה מה הטמפרטורה בחוץ, תמיד צריך להיעזר במזגן, חימום, תנור, מאוורר ושאר פתרונות? זה בדיוק מה שמערכות בידוד תרמי מתקדמות באות למנוע. הרעיון הוא למעשה להקטין את הצורך בחימום וקירור הן במבנים פרטיים כמו גורדי שחקים לצורכי דירות ווילות והן בבניינים ציבוריים כמו משרדים למשל. השילוב בין אלומיניום לבין זכוכית מביא איתו מגוון רחב של יתרונות כמו חיסכון באנרגיה, הכנסת אור טבעי אל תוך המבנה תוך הפחתת הצורך בהדלקת אור תמידית, מה שמעניק תחושה נעימה יותר ואף נמצא כי מגדיל את פרודקטיביות העובדים. בנוסף, האלומיניום נחשב לחומר חזק מאוד ועמיד לאורך שנים.

 

מדוע מומלץ להשקיע בחומרים איכותיים לבניית מעטפת המבנה?

מעבר לנושא התרמי המאפשר לנו להנות מטמפרטורה מאוזנת לאורך רוב ימות השנה ולהוזיל משמעותית את עלויות החשמל, השקעה בחומרים ומערכות בידוד ואיטום איכותיים מביאה איתה מגוון רחב של יתרונות. קודם כל בהיבט של תחזוקת המבנה. ככל שהמבנה בנוי מחומרים איכותיים יותר, חזקים יותר ועמידים יותר, כך יורד הצורך שלנו לבצע מגוון של פעולות תחזוקה.

 

בנוסף, ברגע שמשקיעים במערכות איטום איכותיות באמצעות חיפוי קירות חיצוניים, באיטום הגג והחלונות, הסיכוי שמים יחדרו פנימה, ישירות אל הקירות הפנימיים פוחת. מים כידוע עלולים להוביל לקשת רחבה של בעיות כמו נזילות, קילופים של הקירות, היווצרות של עובש וכדומה. חומרים איכותיים במעטפת שומרים על המבנה מבפנים, מפחיתים את הצורך בביצוע תהליכי שיקום מבנים ומשפרים את איכות הדיירים בתוכו וגם שומרים הערך של הנכס עצמו לאורך השנים.

איך זה עובד?

חייב להיות סנכרון בין כל בעלי המקצוע הקשורים למיזם או לפרויקט. האדריכל, המהנדס, היזם, חברת הבניה – אלו ועוד יקבעו את החומרים בהם יעשה שימוש לאורך כל תהליך הבניה. היום נהוג לבנות על בסיס טכנולוגיית הבניה הירוקה במטרה לנצל את המשאבים הקיימים על פי המיקום הגיאוגרפי כמו רוח, שמש, לחות וכדומה. יש היום מגוון רחב של חומרים בניה הן לחלק החיצוני והן לחלק הפנימי כמו מערכות אלומיניום וזכוכית, עץ, קירות גבס ועוד. חומרי האיטום השונים עשויים מדבקים העוברים תהליכים מיוחדים, ספוגים המונעים רעשים, חומרי איטום שמטרתם למנוע חדירה של רטיבות וגשם, צבעים המגינים על המבנה מפני עובש והיווצרות של לחות, בטון, דבקים, יריעות ביטומניות ועוד. כדאי לבחור חברה מקצועית המתמחה בבניית המעטפת החיצונית של המבנה בהתאמה מושלמת לתכניות ולצרכים שלכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: