תסמינים נפוצים לריפלוקס שלא ידעתם עליהם

תוכן עניינים

אחד הבעיות הנפוצות שעלולות להיגרם למערכת העיכול שלנו היא ריפלוקס, מה שמכונה גם מחלת החזר-קיבתי-ושטי. במצב רפואי זה הושט, אשר בדרך כלל מובילה את המזון הנלעס והנוזלים בצורה חד כיוונית אל הקיבה, נפגעת בשל הפיכת התהליך לדו כיווני, מה שמזרים אליה בחזרה מיצי קיבה חומציים. ישנם מספר תסמינים שבמידה והם מתחילים להופיע באופן כרוני יכולים להעיד על ריפלוקס ומחייבים את הגעתכם אל רופא הגסטרו. להלן המרכזיים שבהם:

 

כיחכוחים, שיעול וליחה

האם אתם מרגישים שאתם צריכים לכחכח בגרון ללא הפסקה וכי משהו תקוע לכם בתוך הלוע? או שמא אתם משתעלים ללא הפסקה לאחר ארוחה או בזמן שכיבה ומוציאים ליחה? ככל הנראה שאתם סובלים מבעיית ריפלוקס. חלק מתסמיני ריפלוקס ליחה, כיחכוח ושיעול במקרה הזה עשויים מאוד להטעות, שכן התסמינים מתאימים גם לתיאור של התקררות. אלא שכאשר מדובר בריפלוקס המצב אינו משתפר ואף מחמיר, בליווי תסמינים נוספים.

 

צרבות קשות

אחד התסמינים הנפוצים של ריפלוקס הוא צרבות קשות אשר גורמות לתחושות "שריפה" וכאב בחזה, עקב החשיפה של רקמת הושט למיצי הקיבה החומציים. לעיתים הצרבות כל כך חזקות עד שהמטופל שסובל מהן חש שמדובר בהתקף לב של ממש. זה נכון שצרבות יכולות לפקוד כל אחד ואחת מאיתנו לאחר צריכה מופרזת של מזונות (בעיקר שומניים), אכילה ומיד לאחריה ביצוע של פעילות גופנית או בעקבות חשיפה לזיהומים שונים. אלא שאצל הסובלים מריפלוקס התופעה חוזרת על עצמה יותר מפעמיים בשבוע, כל שבוע ופוגעת באיכות החיים.

 

קשיי בליעה

הושט שלנו עשויה להגיב בצורות שונות ומשונות לתנאים החומציים שהיא חשה במהלך הזמן בעקבות ריפלוקס. בחלק מהמקרים הושט תפתח כיבים, שהם מעין פצעים, כך שהמטופל מתחיל לסבול לא רק מכאבים בגרון אלא גם מקשיי בליעה. פעמים רבות הפצעים בוושט אף ידממו ויגרמו להופעת צואה שחורה ו/או שיעול דמי. זהו מצב מתקדם מאוד של מחלת החזר-קיבתי- ושטי, שאסור וגם לא ניתן להתעלם ממנו.

 

דלקות ריאה

אומנם לא מדובר בתסמין שכיח של ריפלוקס אך בכזה שבהחלט יכול להופיע במקרים החמורים של התופעה. במצב שכזה תוכן הקיבה שעולה לכיוון הושט עולה הרבה יותר גבוה, עד לפתח הקנה ויורד לכיוון הריאות. בדיוק כמו הושט, גם הריאות שלנו אינן מסוגלות להתמודד עם סביבה חומצית ומגיבות בדלקת כנגד המצב. ככל שמדובר במצב כרוני יותר, כך הדלקת עשויה להתפשט ולגרום לבעיות נשימה ואסטמה אצל הרגישים לכך.

צרידות לא ברורה

בדיוק כמו במקרה של דלקת הריאות, מיצים חומציים שמקורם מהקיבה עשויים למצוא את עצמם מגיעים לקנה הנשימה ומשם למיתרי הקול. התגובה הדלקתית שנוצרת בעקבות התנאים החומציים גורמת לנזק למיתרי הקול, להופעת צרידות (בעיקר בבוקר לאחר שכיבה ממושכת) ולעיתים אף לקשיי דיבור במקרים קשים וקיצוניים.

 

 

הבל פה לא נעים

הנזק שנגרם לושט, התנאים החומציים, הפצעים והדלקתיות, כולם עשויים לגרום גם להבל פה שאינו נעים ולתחושות של חומציות בפה, במיוחד לאחר שינה. מאחר ומדובר במצב כרוני, הבל הפה אינו משתפר גם לאחר שימוש במסטיקים ושמירה קפדנית על הגיינת הפה, מה שאמור לגרום לכם להבין שישנה בעיה כלשהי שמחייבת בירור.

 

אפשרויות הטיפול בתסמינים נפוצים לריפלוקס

אחד או יותר מהתסמינים שציינו קיים אצלכם לאורך זמן? חשוב כי תיפנו אל רופא הגסטרו על מנת שיאבחן ויטפל בבעיה, בדרך כלל באמצעות תרופות שמפחיתות את רמת החומציות בקיבה או כאלה שמעודדות או מפחיתות את פעולת מערכת העיכול. רצוי מאוד גם לשלב את הטיפול הקונבנציונלי-מערבי שינתן לכם על ידי הרופא גם עם טיפולים סיניים שנועדו לטפל לא רק בתסמיני בעיית הריפלוקס אלא גם בסיבות להופעתה, זאת באמצעות שינוי התפריט התזונתי שלכם, דיקור סיני וטיפול באמצעות פרחי באך. כל אלו, יחד ובנפרד, מצטרפים אל הטיפול הרפואי ומשפרים אותו באופן ניכר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: