תפיסת מציאות מעוותת – סימנים שכדאי לפנות לטיפול

תוכן עניינים

אין אדם שלא חווה קושי רגשי בשלב כזה או אחר בחייו. נפש האדם מורכבת היא ואנו חיים במציאות שמפגישה אותנו בכל פעם עם כל מיני מצבים מורכבים. זה יכול להיות בעבודה, בבית, בלימודים, בין חברים ועוד. בעוד יש כאלה שמצליחים להתמודד בעצמם עם אותם קשיים, או אפילו בעזרת טיפולים, אחרים מפתחים מצבים רגשיים מורכבים יותר כמו הפרעות אכילה, תפיסת מציאות מעוותת, חרדות, פחדים, לחצים ועוד. חשוב להיות מודעים לנושא ולשים לב מתי מדובר בקושי שאנחנו מצליחים להתגבר עליו בכוחות עצמנו או בעזרת תמיכה מהסביבה הקרובה לנו ומתי צריך לפנות לעזרה. ברגע שהאדם מתחיל לפתח כל מיני תסמינים ומצבים שמשפיעים על התפקוד היומיומי שלו זה הסימן הטוב ביותר לקבל עזרה.

 

אילו כלים ושיטות קיימים להתמודדות עם סוגים שונים של קשיים רגשיים ונפשיים?

קושי רגשי מכל סוג שהוא יוצר בגוף האדם מורכבות תפקודית, נפשי ופיזית. כאמור המנעד הוא מאוד רחב וצריך לעשות הבחנה בין מקרים קלים כמו לחץ ומתח מוגברים בגוף לבין מקרים קשים ומורכבים יותר שיכולים לבוא לידי ביטוי בחרדות קשות, התקף פסיכוטי, הפרעות אכילה ומצבים נוספים הדורשים התערבות של בעל מקצוע. לפעמים האדם מוצא את עצמו בתוך מעגל אימים בלתי נגמר ומה שקורה הוא שהסבל מזין את עצמו ואת הגוף מה שמגביר את הבעיה ויוצר תסכולים רבים. במקרים כאלה נדרש טיפול פסיכולוגי ולעתים טיפול פסיכיאטרי בשילוב תרופות.

 

מדוע חשוב לטפל?

הזנחה, התעלמות או חוסר טיפול במצבים נפשיים רגשיים מורכבים יכול לגרום לפגיעה במגוון היבטים. גם בהיבט החברתי, גם בהיבט ההתנהגותי הכי בסיסי של האדם וגם באופן שבו האדם תופס את עצמו. קשיים מהסוג הזה גורמים לפגיעה בתפקוד הבריא היומיומי ומונעים מהאדם לתפקד בצורה אופטימלית וליצור ראייה אופטימית על עתיד חייו.

סימנים המעידים על קושי רגשי או נפשי

שהאדם מרגיש שהוא איבד את האופטימיות בחייו, שהוא מרגיש חסר אונים באופן כמעט תמידי, שחוק, חסר אנרגיה, נכנס בקלות למצב של דיכאון, חווה שינויים בשינה, ובהתנהגות, כל אלה מעידים על קשיים רגשיים או נפשיים המצריכים טיפול פסיכולוגי. גם הפרעות המוגדרות לפחות מורכבות כמו בעיות קשר וריכוז הרבה פעמים מחמירות כתוצאה מקשיים רגשיים אותם הילד או האדם חווה והם בעצם מחזקים קשיים הקשורים למערכת הקוגנטיבית. אנשים רבים שנמצאים במצב הזה מפחתים פגיעה בתחושת הערך העצמי, חשים רגשות אשמה ומאמינים כי הם לא מסוגלים לעשות דברים מסוימים.

 

קצת על לחץ בהיבט הרגשי

אחת הבעיות ממנה סובלים אנשים רבים נקראית לחץ. לחץ יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות כמו עומס במטלות, עומס בחיי היום יום, עומס בלימודים או בעבודה. גם כאשר האדם צריך להתמודד עם אתגרים רגשיים שיוצאים דופן, הדבר יכול לגרום ללחץ. בנוסף, שאנחנו מוצאים את עצמם באירועים מורכבים חיוביים וגם שליליים כמו תאונה, מחלה של אדם הקרוב לנו, פיטורים, פרידה, לידה, חתונה  וכדומה, זה יכול להכניס אותנו ללחץ.

 

שיטות שיסייעו לכם להתמודד עם לחץ

בהיבט של לחץ חשוב לעשות אבחנה בין אנשים שהם כל הזמן לחוצים ונמצאים בסטרס כמעט תמידי, לבין אנשים שחווים לחץ ברגעים מסוימים בחיים שלהם. אם אתם מרגישים שלחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלו, שווה שניה לעצרו ולחפש דרכים שיכולות לעזור. למשל, טיפול דיקור סיני יכול לשחרר כל מיני חומרים בגוף המסייעים לאזן את הגוף מבפנים ולשחרר את הלחצים בגוף. גם שינוי בחיים כמו הורדת שעות עבודה או קבלת סיוע מבחוץ יכול מאוד להקל. תרגילי נשימה, פעילות גופנית מרגיעה כמו הליכה בים, יוגה – שיטות אלו מצויינות להפגת מתחים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: