אחוז מימון לדירה שניה – מה זה ואיך מחשבים אותו?

תוכן עניינים

עבור לא מעט זוגות בישראל, זאת אחרי עבודה קשה לאורך שנים, ריכוז חסכונות והשקעה לא מעטה, מגיע הרבה שבו הם יכולים ואף מביעים עניין להשקיע את כסף בנכס נדלנ“י שני. הכוונה היא לנס מניס נוסף שיאפשר לאותם זוגות ומשפחות להנות מהכנסה פסיבית באופן קבועה דרך השכירות אותה יקבלו במהלך השנים. שמגיעים לכזו החלטה, יש צורך בהגשת בקשה לקבלת הלוואה ולהבין את אחוז מימון לדירה שנייה.

 

מהן הדרישות של בנק ישראל למשכנתא שניה?

לפני שנציג בפניכם את החוקים של בנק ישראל לגבי משכנתא שניה, חשוב לזכור שגם כאן, זאת בדומה ללקיחת משכנתא ראשונה, חשוב לבנות לחברה מקצועית לייעוץ משכנתא בה עובדים יועצי משכנתא שיסייעו לכם בתהליך וילוו אתכם שלב אחר שלב. בעשור האחרון האוצר עושה מגוון של פעולות בכדי לצנן את ענף הדיור במטרה להוציא משקיעים מהשוק ולהוריד את מחירי הדירות ולכן יש כל מיני הגבלות שאתם צריכים להכיר לפני שאתם מחליטים לקחת משכנתא שניה.

  1. קיימת דרישה להון עצמי של לפחות 50% מערך הנכס הנדלנ“י לצורכי השקעה.
  2. דרישה לתשלום מס רכישה בערך של 8% מערכו של הנכס הנדלנ“י להשקעה.

 

למעשה, שתי ההגבלות הללו גמרו למשקיעי נדל“ן רבים לצאת מהשוק ועדיין יש לא מעט אנשים שכן בוחרים בהשקעות מהסוג הזה, זאת משום שהכספים שלנו לא מרוויחים הרבה באפיקים חיסכון המבוססים על השקל ולכן ישראלים רבים מנסים כל מיני דרכים יצירתיות במטרה לקבל את המימון הנדרש להלוואה.

 

משכון הנכס הקיים

מה שאפשר לעשות הוא לקחת הלוואה של עד 50% על הדירה או הבית בו אתם כבר גרים. במקרים מסוימים תוכלו להגיע ל-60% מהערך של הנכס. למשל, עבור דירה ששווה מליון שקלים, עם שארית משכנתא של 350 אלף שקלים, תוכלו לקבל הלוואה של עד 250 אלף שקלים בנוסף.

מכירה של הדירה הקיימת

תוכלו לקבל משכנתא עבור נכס שני במימון של 70 אחוזים, רק בתנאי שאתם מתכוונים למכור את הדירה בה אתם גרים בשנה וחצי הקרובות. כמובן שבכדי לקבל את ההלוואה תצטרכו להתחייב על המכירה בפני הבנק.

 

בעיקרון יש שני סוגים של הלוואות לקבלת משכנתא נגד הדירה שכבר יש לכם. האחת נקראית משכנתא לכל מטרה והשנייה משכנתא לצורכי שיפוץ בית. חשוב להבין כי מדובר בהלוואות מאוד יקרות, זאת בהשוואה לכאלה הנלקחות לרכישה של דירה. יחד עם זאת, משכנתא לצורכי שיפוצים, כן נחשבת להלוואה נוחה מבחינת התנאים שלה. שתי ההלוואות מאפשרות לקבלת עד 70 אחוזים מערך הדירה שכבר יש לכם.

 

טיפים חשובים לזוגות שבדרך

יש לא מעט דרכים באמצעותן ניתן לגייס כספים, אבל חשוב להכיר בכל המגבלות ולא להתעלם מהן. לפני שאתם מתחייבים להלוואה כזו או אחרת, כדאי לבדוק את כל הנתונים, לקרוא את כל השורות הקטנות וכמובן לא לוותר על התייעצות עם יועצי משכנתאות. יועץ מקצועי יסייע לכם לבדוק את המצב בקפידה רבה, להפעיל שיקול דעת, יציג בפניכם דברים שלא חשבתם שרלוונטיים וישיג עבורכם את העסקה הטובה והמשתלמת ביותר.

 

בנוסף, אם אתם רואים הזדמנות לעסקה שהיא טובה ומרגישים שיש לפניכם עסקה שאי אפשר לסרב לה, תוכלו לקחת את ההלוואה בהתאם לתנאים שמגיעים לכם ולהוסיף לה הלוואות נוספות. משכנתא היא לא הלוואה רגילה, בטח לא אחת כזו שאנחנו לוקחים כל יום ולכן חשוב להיות שקולים והגיוניים, לראות שאתם מסוגלים לעמוד בהחזרים מבלי לפגוע יתר על המידה באיכות החיים שלכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: