מקימים מיזם סטארט אפ? שלבים בגיוס הון שאתם חייבים להכיר

תוכן עניינים

אחת השאלות שחוזרת על עצמה פעם אחר פעם וכן, מדובר בשאלה סופר חשובה עוסקת בנושא של שלבים בגיוס הון. מדובר למעשה בסכום כסף אותו אנחנו צריכים לגייס בכדי להזניק את המיזם שלנו צעד אחד קדימה. בלי גיוס הון, לאף סטארטאפ אין את היכולת להמשיך ולהתקיים לאורך זמן. חשוב לעשות הבחנה ולהבדיל בין גיוס כספים של מיזם שנמצא בתחילת הדרך שלו, לבין גיוס עבור חברת הזנק הנמצאת בצמיחה. ההבדלים באים לידי ביטוי במטרת הגיוס וכמובן בהיקף שלה.

 

פרה סיד, סיד ומה שביניהם בשלבים בגיוס הון

כל מגזין כלכלי כגון דה מארקר שפרסם לאחרונה על אקזיט ענקי של נתנאל דודי ואחרים שמפרסם את השלבים בגיוס הון מציג גיוס הון לסטארטאפ בתור תהליך ארוך ומתמשך. בכדי שתוכלו לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם בתהליך הזה, כדאי להכיר את השלבים השונים.

  1. Pre-Seed- מדובר בשלב הראשוני של כל מיזם. מדובר בשלב המקדים לגיוס הראשוני. בשלב זה יש לנו כבר רעיון אך עדיין אין צוות מגובש ופיתוח המוצר נמצא עדיין בחיתולים שלו. בדרך כלל מי שמשקיע את הכסף בשלב זה אלו הם היזמים עצמם וקוראים לזה Self Funded או לחילופין, גיוס כספים ראשוני מחברים ובני משפחה, המכונה גם Family and Fools – FFF.
  2. Seed- השלב הזה מאופיין בסיכון כלכלי מאוד גבוה ובו הרעיון כבר מתחיל להיות מוצר של ממש. ברגע שקיימת תכנית עסקית מגובשת בשילוב מודל עסקי וכבר יש לכם את האפשרות להוכיח את ההיתכנות להשגת רווחים, תוכלו לגייס משקיעים פרטיים. כמובן שעליכם להשקיע בבניית מצגת ייחודית. עדיין הסכומים שניתן לגייס בשלב זה אינם גבוהים.
  3. Series A Round- בשלב זה כבר קיים אב טיפוס של המוצר, לעתים מדובר בפיילוט אבל כבר קיים תהליך מכירתי. זה הזמן לגייס עוד כספים שנחשבים למשמעותיים ביותר בהיבט של הסכומים. ניתן לפנות לקרנות הון סיכון, כסף שהמטרה שלו להמשיך ולפתח את המוצר שלכם ואפילו לפרסם ולשווק אותו.
  4. שלב גיוס שני Series B Round- מדובר למעשה בשל הגיוס השני של כל חברה. בשלב זה רוב החברות כבר השיגו את היעדים הראשוניים המרכזיים שלהן. כנראה שאם תגיעו לשלב זה, יהיו לכם כבר הכנסות די גבוהות ותתחילו להתקרב לשלב הצמיחה המכונה Growth Stage ולזמן שזו כל ההכנסות וכל ההוצאות שלכם כבר מאוזנות פחות או יותר.
  5. שלב גיוס שלישי Series C Round – שלב בו מדובר בחברה בוגרת אך כדי להתקדם עוד צעד, יש צורך במימון נוסף. לרוב מעורבות בשלב זה קרנות השקעה פרטיות.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: