חדשנות טכנולוגית בעולם הרפואה

תוכן עניינים

כולנו תלויים בתחום הרפואה. בקדמה, בטכנולוגיה וככל שהזמן עובר, יש עוד ועוד חידושים, חדשנות טכנולוגית שמשפרת את איכות החיים של כולנו, מעלה את הסיכוי לחיות שנים רבות יותר ולשמור על גוף בריא בנפש בריאה. למעשה, מספר רב של חידושים דיגיטליים מחוללים מהפכה בתחום הבריאות, והטכנולוגיה המתקדמת ברפואה כאן על מנת להישאר. חידושים רבים ופתרונות חדשים כבר נמצאים בשוק וכולם שיפרו באופן דרסטי את שירותי הבריאות.

אי ספיקת לב

בעיות מרובות בתחום בריאות ונפש כגון אי ספיקת לב, סוכרת, אי ציות לתרופות, בידוד, לחץ ואפילו דיכאון נחקרות ונפתרות באמצעות טכנולוגיות חדשות יוצאות דופן. הנה כמה תחומים שחוקרים מתמקדים בהם.

אחת האבחנות הנפוצות והיקרות ביותר היא אבחנת אי ספיקת לב, במצב בו שיעור התמותה קרוב יותר לסרטן. הטכנולוגיה המתקדמת בתחום זה כוללת שלושה סוגים של חיישנים: צמיד, שרשרת ושעון, שמשמשים לבדיקות. סוג זה של אבחון נותן הן למטופלים והן לרופאים מידע רציף על אופן פעולתו של לב שנפגע.

הדפסת תלת ממד בחזית החדשנות טכנולוגית

אחד התחומים היותר מדוברים בשנים האחרונות הוא התחום של הדפסת תלת מימד ועל איך הוא משתלב בעולם הרפואה. למעשה, חוקרים בוחנים את הפוטנציאל של הדפסת תלת ממד ברפואה. לדוגמא, המרכז הרפואי של קייזר פרמננטה בלוס אנג'לס משכלל את השימוש במדפסות תלת ממד על מנת לשכפל מודלים רב ממדיים של אזורים בעייתיים במטופלים. מנתחים מטפלים במודלים ומדמים מגוון העתקים אפשריים של ניתוח לפני ביצוע הניתוח בפועל.

לחלופין, ניתן להשתמש בהדפסת תלת ממד בשכפול עצמות או איברים אחרים בגוף. ההתקדמות הזו בטכנולוגיה נוגעת גם לתותבות. בישראל הטכנולוגיה הזו נמצאית עדיין בחיתולים, אבל יש מדינות מערביות שכבר ממש פורצות דרך בתחום כמו ארצות הברית למשל.

 

 

ביג דאטה

נתונים חיוניים במיוחד בתעשיית הבריאות, ונוגעים לניתוח דוחות אבחון או הגשת היסטוריות טיפול. למרכזי בריאות יש כמות עצומה של מידע לאחסון.

צוותי המחקר של IBM מדווחים שמחשבי על משמשים היום כדי לסייע לרופאים לבצע אבחנות מדויקות ולהמליץ על טיפולים.

ניסוי מואץ

התפרצות האבולה הציגה מצב בו מחקר רפואי וניסויים מהירים אפשריים. בשל העובדה שארגון הבריאות העולמי חשש מההשפעות המזיקות של התפרצות עולמית, מאמצי מחקר החיסונים גברו.

מדענים החלו להשתמש בשיטות מתקדמות אשר קשורות קשר הדוק לגורמים לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות.

אפליקציות סלולריות

אפליקצות לנייד זמינות היום לכל פעולה, וזה נכון במיוחד בתחום הבריאות. רופאים ומטופלים מגלים שיטות חדשות להשתמש בטכנולוגיה על מנת לנטר את הבריאות האישית הנפשית והפיזית.

מעקב אחר דפוסי שינה יומיומיים, ספירת קלוריות, חקר אפשרויות טיפול ואפילו ניטור דופק אפשריים היום.

ניטור מרחוק

אחד החידושים השימושיים והמעשיים ביותר בשנים האחרונות הוא טכנולוגיית הניטור מרחוק. המערכות משמשות את המטופלים בנוחות ביתם על מנת להפחית את הזמן והעלות הכספית של ביקורים חוזרים אצל הרופא.

על ידי שימוש במכשיר קטן שמיועד למדידת בעיה בריאותית מסוימת, רופאים יכולים לנתח את הנתונים של המטופל מרחוק ללא צורך בהגעה לבית החולים. חולי קוצב לב משתמשים באופן נרחב במכשירי ניטור מרחוק.

תקשורת משופרת

עם לוחות הזמנים העמוסים של הרופאים והזמן הפנוי המוגבל, חשוב מאוד שהתקשורת בין המטופלים לרופאים תתבצע באמצעות מכשירים אלקטרוניים. פיתוחים חדשים בטכנולוגיה התמקדו בנקודה זו ומיועדים לשיפור הקשר בין מטופלים ורופאים.

בנוסף לטכנולוגיות הללו, פיתוח אפליקציות בעולם הרפואה מהווה גם כן פרצת דרך שלא ניתן לזלזל בה את חלקן ישראלים מפתחים ועוד יפתחו כנראה גם בעתיד הלא רחוק.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: