דו“ח תנועה – לא תמיד כדאי למהר לשלם!

תוכן עניינים

אין כמעט נהג שנוסע ברכב שלו ולא מכיר את המצב הבא. תוך כדי נסיעה עוצרת אותך ניידת, ממנה יוצא שוטר שדורש מכם את הרישיון שלכם ומודיע כי אתם צפויים לקבל דו“ל. לא כל דו“ח תנועה שמקבלים על ידי שוטר, פקח או אפילו מצלמה שצילמה אתכם מבצעים את עבירת התנועה, מחייבת תשלום מיידי. פעמים רבות אפשר לבקש להישפט ואז להמיר את הדו“ח לעבירת תנועה קלה יותר או אפילו להימנע מתשלום.

 

סוגים של עבירות תנועה

יש כל מיני סוגים של עבירות תנועה הגוררים דוח“ות כמו למשל דוח על נסיעה מעבר למהירות המותרת, דוח על אי חגירת חגורת בטיחות, דוח על התעסקות או דיבור עם הטלפון בלי לעשות שימוש בדיבורית ועוד. בעיקרון יש שתי אפשרויות שמדובר בעבירות תנועה מהסוג הזה. האפשרות הראשונה היא לבקש להישפט, מה שלא הרבה מהנהגים עושים והאפשרות השניה היא פשוט להודות ולהישפט. ניתן לפנות לאחד מבין עורכי דין תעבורה העוסקים בנושא הזה, טוענים כי במקרים רבים ניתן לבקש להמיר את הדו“ח באזהרה, לבטל אותו בתוך חודש אחד או לבקש לגשת למשפט תוך 90 יום בלבד.

 

האם יש דברים שיכולים לבטל את הדו“ח?

כן בהחלט. השוטר מחוייב לכתוב על גבי הדו“ח את תגובת הנהג. אם התגובה שלכם לא צוינה בדו“ח, יש סיכוי שבגין זה תוכלו לבטל את הדו“ח. לעומת זאת, אם תודו בפני השוטר כי אכן ביצעתם את העבירה, לרוב אין הרבה מה לעשות ותידרשו לשלם את הדו“ח. למעשה, ברגע שאין תיעוד של תגובת הנהג, זה מעיד על חוסר בראיות.

 

גם אם אתם בטוחים שלא ביצעתם את העבירה, יהיה עליכם לציין את זה בפני השוטר וזו תגובה שגם כן, צריכה להיות כתובה בדו“ח עצמו. כדאי לעדכן את השוטר בכל דבר שיכול לעזור לכם בין אם זה עדים שאולי ראו מה בדיוק קרה, ראות בעייתית או תנאים אחרים שיש בכביש וכדומה. גם כתב יד לא קריא של השוטר, טעות בפרטים של הנהג שביצע עבירת תנועה, אי קיום קשר עין בין הנהג לבין השוטר (בעבירה מהירות למשל) אלו הם מצבים שיכולים להוות עילה מספיק טובה לביטול הדו“ח.

מתי ניתן להמיר את הדו“ח לתשלום באזהרה?

נהגים רבים מבקשים להמיר דוח“ות באזהרות. לא תמיד זה עובד, אבל אם יש לכם עבר נקי ולא ביצעתם עבירות תנועה בעבר, יכול להיות שתצליחו. לפעמים כדאי להתייעץ עם עורך דין העוסק בדיני תעבורה כדי שתוכלו להבין לעומק האם אתם אכן יכולים לבטל את הדו“ח או שאפילו לא כדאי לבזבז את הזמן ולנסות.

 

מידע חשוב לגבי דוח“ות מהירות וטלפון נייד

שוטרים שכותבים דו“חות מהירות, חייבים להראות כי המכשיר מכויל ובמידה והרכב נסע במרחק של למעלה מ-300 מטרים מהשוטר, הוא מחוייב לעשות שימוש בחצובה. שמדובר בעבירת סלולאר על השוטר לכתוב באיזה צבע היה הטלפון שבו הנהג השתמש.

 

לסיכום, אם קיבלתם דו“ח תנועה מכל סוג שהוא, אל תמהרו לשלם אותו כל כך מהר. תוכלו למשל לנסות לדבר עם נהגים שקיבלו דו“ח זהה לשלכם לפני שאתם משלמים את הדו“ח וכך להבין מה כדאי לכם לעשות בפועל. בנוסף, תוכלו להתייעץ עם עורך דין תעבורה לגבי מה הזכויות שלכם והאם הדו“ח באמת הופק כמו שצריך ויש לכם עילה לבטלו

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: