אספנות – תחביב נחמד או דרך לעשות כסף?

תוכן עניינים

רוב בני האדם מבצעים כל מיני סוגים של רכישות. אנחנו קונים את הדברים שאנחנו רוצים או צריכים. מזון הביתה, בגדים ללבוש, רהיטים, מוצרי חשמל, למעשה, אין כמעט חודש שאנחנו לא רוכשים משהו משמעותי או גדול, מוצר קטן או בסיסי. יחד עם זאת, יש הבדל בין לרכוש מוצרים ושירותים להם אנחנו זקוקים בין אם כדי להתקיים ובין אם כדי לשפר ולשדרג את איכות החיים שלנו לבין לאסוף דברים. אספנות היא תחום שלם בפני עצמו והדעות לגביו די חלוקות. יש מי שרואה באיסוף מוצרים בזבוז זמן, יש מי שחושב שזה תחביב נחמד שמעסיק אותנו ואפילו נותן סיפוק ויש אנשים שאוספים דברים למטרה אחרת – בשביל לעשות כסף. כן מסתבר שיש דברים מסוימים שאפשר לאסוף ואפילו להרוויח עליהם לא מעט.

 

אילו פריטי אספנות שווים כסף?

אפשר לעשות סוג של חלוקה וכך בעצם להבין אילו פריטים שווים יותר ואילו יותר.

  • תכשיטים – תכשיטים שיוצרו לפני שנים רבות ועשויים זהב עתיק, כסף, יש בהם כל מיני אבני חן יקרות, נחשבים ליקרי ערך ולכן הם שווים לא מעט כסף. יש תחום שלם בפני עצמו שנקרא אספנות תכשיטים.
  • כלים וחפצי אמנות – פסלים, ציורים, תמונות, מוצרים לעיצוב הבית, שעונים עתיקים מסוגים שונים, ואזות – כל אלה נחשבים למוצרי אספנות שחלקם שווים לא מעט כסף. גם מוצרי יודאיקה כמו כוסות יין מכסף, צלחות מיוחדות, מזוזות וכדומה נחשבים למוצרי אספנות.
  • כסף- כן, יש גם אספני שטרות ומטבעות שבבעלותם כסף עתיק שגם הוא שווה לא מעט.
  • רהיטים -שידות, ספות וינטג‘, קונסולות, מזנונים – אלה ועוד שווים גם כן ונמכרים בחנויות אספנות ובשווקי פשפשים ברחבי העולם.
  • קלפים – יש קלפים של שחקני ספורט ידועים ומוכרים, קלפים של שחקני קולנוע, קלפים של סלבריטאים ועוד. שמדובר בקלפים של אנשים שנפטרו והיו כוכבים של ממש או של אנשים שנחשבים למאוד מפורסמים ועדיין בחיים, כל קלף יכול להיות שווה לא מעט.
  • מוצרים חתומים- גם מוצרים שחתומים על ידי אנשים מוכרים אפשר למכור בלא מעט כסף.

 

למוצרי אספנות נהוג להכניס גם כאלה הנמכרים במכירות פומביות למשל, מוצרים שיש להם זיקה לאירוע משמעותי בהיסטוריה כמו מלחמה לצד אוספים שלמים שכבר שנים נהוג לאסוף כמו בולים.

איך יודעים כמה כסף שווה מוצר או אביזר מסוים?

המחיר של מוצרי אספנות משתנה ותלוי במגוון רחב של משתנים. למשל, בתחומים רבים, ככל שהמוצר יותר עתיק או יותר ישן, ככה המחיר שלו גבוה יותר. יש מוצרים שגם המקום שבו הם יוצרו או שאליו הם משוייכים משפיע על המחיר, למשל מוצרים שמגיעים או יוצרו במקומות מיוחדים. בנוסף, מוצרי אספנות בעבודת יד לעתים שווים יותר מאשר מוצרים שיוצרו בעבודת מכונה, למשל שטיחים.

 

מאיפה משיגים אביזרים ומוצרי אספנות ומאיפה מתחילים?

אם אתם מתעניינים בתחום הזה ורוצים להיות אספנים בעצמכם, שווה לנסות להבין שני דברים. האחד הוא מה בדיוק מעניין אתכם לאסוף והשני הוא האם אתם רוצים לאסוף דברים סתם בשביל התחביב שלכם, לעצמכם, להנאה האישית שלכם או שאתם ממש רוצים לעשות מזה כסף. אם אתם רוצים להרוויח מזה כסף בעתיד, כדאי שתבדקו אילו תחומים מאפשרים את זה. תוכלו להצטרף למשל לקבוצות ברשת החברתית פייסבוק העוסקות באספנות או לברר באתרי אינטרנט. יש גם חנויות פיזיות ממש בשווקים השונים ברחבי העולם שיש שם כל מיני מוצרי אספנות למכירה ולקנייה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: