גישות שונות לטיפול פסיכולוגי לילדים ומבוגרים

תוכן עניינים

חושבים לקבל טיפול פסיכולוגי? יש מגוון רחב של שיקולים שכדאי לקחת בחשבון בבחירת פסיכולוג ילדים או מבוגרים. הוותק, הניסיון וההכשרה של הפסיכולוג הם חלק מרכזי מתהליך הבחירה שלו. אוכלוסיית היעד מהותית אף היא, כאשר המלצה על פסיכולוג ילדים, לדוגמה, יכולה לקרב אתכם להתאמה האידיאלית עבור היקרים לכם יותר מכל. ויש גם את הגישה הטיפולית על פיה פועל הפסיכולוג, שעשויה להגדיר את צורת ההתבוננות שלו על סיטואציות, המצבים שהוא מסייע בהם והפתרונות המסופקים על ידו.

לפני שמתחילים לדבר על גישות שונות לטיפול פסיכולוגי בילדים, חשוב להדגיש: לגיטימי בהחלט שהפסיכולוג ישלב בין כלים שונים מכמה גישות, ליצירת תמהיל טיפולי שעשוי להיות יעיל יותר. בכל זאת כדאי להכיר את הגישות העיקריות המזוהות כיום, אפילו בקצרה. למרות שעל כל גישה פסיכולוגית כבר נכתבו ספרים עבי כרס, יש כמה מאפיינים מרכזיים שלהן שכדאי לציין.

ההנחה: כיום ידועות גישות שונות לטיפול פסיכולוגי לילדים

את הסקירה של גישות שונות לטיפול פסיכולוגי אנחנו מתחילים עם הגישה הפסיכודינמית, המאגדת בתוכה זרמים תיאורטיים שונים שהבסיס להם הוא הגישה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד. גישה זו מעניקה משקל רב לעניין המודע ותת המודע של נפש האדם, בוחנת את התפתחות האדם (החל מהינקות) ושמה לה למטרה לתהות על השורש של אופני המחשבה וההתנהגות שלו.

הגישה ההתנהגותית תבחן פתולוגיות, בעיות פסיכולוגיות וקשיים במישור הרגשי מנקודת המבט של דפוסי ההתנהגות, תוך מטרה להמיר את ההתנהגות ה"שלילית" בדפוסים יעילים וחיוביים יותר עבור המטופל. בגישה הקוגניטיבית, ההנחה היא שהחשיבה היא שגורמת לאותם דפוסי חשיבה והנחות המניעים את האדם ועשויים ליצור מצוקה נפשית. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, המבוסס על שינוי דפוסי חשיבה במטרה לשנות בעקבות כך את ההתנהגות, נחשב לנפוץ במיוחד.

על פי הגישה האקזיסטצניאלית, אף היא שגורה מאוד כיום, אורח חיים המוגדר כ"בלתי אותנטי" עלול להסביר את התסמינים והקשיים שהוא חווה. בהתאם לגישה ההומניסטית, אי מימוש של העצמי ושל הפוטנציאל הגלום בכל אדם עלול לפגוע בצמיחה ובהתפתחות שלו.

את הסקירה הנוכחית של גישות לטיפול פסיכולוגי אנחנו מסיימים עם הגישה המערכתית. על פיה, האינטרקציות של האדם עם אלו המקיפים אותו (משפחה, עבודה וכדומה) עשויות להגדיר את מצבו הנפשי של האדם והקשיים מהם סובל.

עד כמה חשוב להכיר את הגישות?

הסקירה שהובאה כאן, ככל הנראה, לא תאפשר לאדם מן היישוב לדעת ככל הנראה מיהו הפסיכולוג שעשוי לשרת אותו בצורה הטובה ביותר. ייתכן מאוד שאופי הבעיה הספציפי ומאפייני הילד יגדירו את שיטת הטיפול שיכולה להיות יעילה עבורו. כך או כך, פסיכולוג בעל ידע נרחב בכמה גישות (תיאורטיות ומעשיות) יוכל בוודאי לבחור בשיטה המתאימה ביותר לאדם מסוים.

בחירה של פסיכולוג ילדים יכולה להיעשות על פי פרמטרים שונים, כפי שציינו קודם לכן. מומלץ בכל מקרה לשוחח עם הפסיכולוג, או אפילו לבקר בקליניקה שלו, במטרה להתרשם מהגישה הטיפולית, מיחסי אנוש, מהאווירה ומפרמטרים נוספים שעשויים להשפיע על הצלחת הטיפול.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: