סוגי אקזמה

תוכן עניינים

אקזמה היא שם כולל למגוון רחב של דלקות ומחלות עור שכל אחד חווה בצורה אחרת ושונה. יש אלרגיות שמופיעות בעונות או תקופות מסוימות של השנה ויש כאלה שנחשבות לכרוניות ולא תמיד אפילו יודעים מה גורם להתפרצות שלהן. יש מחלות שמאפיינות מבוגרים או ילדים, יש כאלה שנולדים איתן ויש כאלה שמתפרצות לראשונה מתישהו במהלך השנים ללא גורם ידוע ומובן שאפשר להצביע עליו. בעולם המחקרים הרפואיים של מחלות העור לא תמיד ידועים הגורמים של כל סוגי המחלות והדלקות ולכן כאשר נראים נגעים על העור חשוב בכל מקרה לא רק להגיע לרופא לצורך אבחון אלא גם ליצור קשר עם אנשים נוספים שחווים את אותן התופעות ויכולים לשתף בתובנות או בדרכים שונות שעוזרות להם להתגבר ולהתמודד עם התסמינים של הדלקת. במרבית מהמקרים יש דרכים טובות ויעילות להקל על התסמינים, גם אם לא מעלימים אותם לחלוטין.

 

סוגי אקזמה שונים

כאמור, מדובר בשם של קבוצת מחלות עור. הסוג הנפוץ והמדובר ביותר הוא אטופיק דרמטיטיס. אמנם עיקר השיח קשור לסוג זה של מחלה כאשר הוא מתפרץ בקרב תינוקות קטנים ואז גם הכי קל למצוא לו הסבר מניח את הדעת. לתינוקות קטנים יש עור מאד רגיש והרי שהגוף שלהם עובר טראומה ושינוי גדולים מאד בזמן הלידה, מהשהות בתוך הרחם אל העולם והאוויר שבחוץ. מכאן שכאשר תינוק, בכל גיל שהוא, מראה סימנים של נגעים אדומים על העור ורואים בוודאות שהם מציקים ומגרדים לו הרי שסביר להניח שמדובר באטופיק דרמטיטיס. ישנן מחלות נוספות בדרגות שונות של חומרה ומכאן שגם דרכי הטיפול וההקלה תהיה שונות בכל מצב ובכל דלקת. יש מי שיהיה לו חשוב לרדת לשורש העניין וכך לטפל בגורמים עצמם ויש מי שרק יחפש כל דרך להקל על הגירוי ותחושת הגרד החזקה.

 

 

החשיבות של הבנה במה מדובר

למרות שמדובר בקבוצת מחלות ודלקות ולא תמיד קל להבין בדיוק מה ההבדלים ביניהן, בעיקר כאשר הגורמים לא תמיד ידועים – חשוב לערב בכל מקרה שכזה רופא עור שמתמחה במחלות עור ויוכל לשתף בסטטוס של המחקר העדכני ביותר. כך כל מי שנתקל בבעיה כזאת או אחרת יכול להבין האם הוא יוכל לטפל בעניין מהשורש ולהעלים את הבעיה או שמא הוא יוכל רק לבחור מתוך כמה וכמה דרכים להקל על התסמינים שהוא חווה. דרכי הקלה אלה יכולות להיות מריחה של משחה, שימוש בתכשירי טיפוח מסוימים או אפילו נטילת תרופות עם סטרואידים. חשוב מאד לדווח על כל חוויה או תחושה שמרגישים או לספר מה הילד עובר ומה הוא עושה. בדרך זו הרופא יוכל להבין טוב יותר מה יש בדיוק ואיך יהיה הכי נכון להמליץ על טיפול טוב ויעיל.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: