איך בוחרים נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות?

תוכן עניינים

הסיגריות האלקטרוניות שינו ללא הכר, את הפעילות העתיקה של עישון סיגריות. חלק מרכזי בכך מהווה נושא נוזלי המילוי, אשר מקבילים לטבק בסיגריה רגילה. מה חשוב לדעת על כך? ואיך בוחרים נוזל מילוי עבור סיגריות אלקטרוניות? אלה הנקודות העיקריות, אשר חשוב שתדעו על כך:

 

במבט כללי – נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות

ראשית, נציין ונדגיש, כי מדובר בסוג שונה לחלוטין של סיגריה. במקום חומר מוצק (הטבק), כאן מדובר על נוזל מילוי. בסיגריה רגילה, ישנו תהליך שריפה אשר מפיק עשן. בסיגריה האלקטרונית לעומת זאת, נוזל מאודה באמצעות חימום של סליל חשמלי. ויש הבדלים רבים נוספים. את נוזל המילוי בסיגריה האלקטרונית ניתן לבחור לפי העדפותיכם. זאת, מלבד במקרה של סיגריות חד פעמיות, אשר מגיעות באופן טבעי מראש, עם מילוי מסוים.

 

הנוזלים האופייניים

נוזלי המילוי שונים למדי זה מזה. בדרך כלל, הם מבוססים על שילובים שונים של החומרים הבאים:

 • פרופילן גליקול (PG) – חומר אשר משפיע מאוד על "תחושת העישון", כולל אפקט הצריבה בגרון.
 • גליצרין צמחי (VG) – חומר בעל טעם סמיך ומתוק ביחס ל-PG. משפיע על כמות האדים שהסיגריה מפיקה ועל סמיכותם.
 • ניקוטין – ניקוטין הוא החומר הממכר הידוע מסיגריות רגילות. בנוזל לסיגריות אלקטרוניות, ניקוטין עשוי להימצא באחוזים שונים. חשוב לציין, שנוזל האידוי לא חייב לכלול ניקוטין, אם כי רוב המוצרים אכן כוללים כמות מסוימת שלו.
 • חומרי טעם וריח – חומרים אשר מספקים ארומה, טעמים וריחות ובכך, מאפשרים גיוון רב. טעם וריח של פירות שונים, הם דוגמה נפוצה לכך.

 

אפשרויות רבות לשילוב

ניתן לשלב חומרים שונים והתוצאה תהיה שונה בהתאם. לדעת מה היא בדיוק תהיה, זה כבר עניין של ניסיון. כמובן, לעתים לא יודעים וזה כל העניין – שמעוניינים לנסות. לרוב, פרופילן גליקול (PG) וגליצרין צמחי (VG) מהווים ביחד כ-95% מחומרי נוזל המילוי בסיגריה אלקטרונית. כך ששני חומרים אלה מספקים בסיס חשוב ומרכזי, לשאר החומרים ולפעילות המכשיר.

היבט משנה שמשפיע על שיקולי שילוב החומרים, הוא "חוזק" מנגנון הסיגריה האלקטרונית. הכוונה לסליל האידוי, שעשוי לפעול באופן חזק יותר או פחות. יותר חוזק בהיבט זה, יביא לתוצאה אשר דומה לשימוש בכמויות פרופילן גליקול (PG) גבוהות יותר.

 

עוד היבטים חשובים

אלה עוד כמה נקודות מעניינות, שכדאי לדעת בהקשר זה:

 • קל לנסות – העלויות הנמוכות יחסית של מוצרים אלה, מקלות על ניסוי נוזלי מילוי שונים. כמו כן, גם כמות הנוזל שרוכשים תשפיע על המחיר.
 • מסייע לנגמלים – האפשרות לנוזל מילוי עם רמות שונות של תכולת ניקוטין, מסייעת למי שמעוניינים להיגמל מניקוטין.
 • חשיבות הבטיחות – החומרים שפירטנו כאן מוכרים מאוד וידועים כבטוחים. מלבדם ניתן עקרונית להשתמש בחומרים אחרים, אך חשוב לקחת בחשבון היבטי בטיחות.
 • שליטה על כמות האדים – אדים זה אולי נחמד, אבל לעתים מפריע (במקומות ציבוריים). במקרים כאלה, ניתן לבחור בנוזל מילוי עם פחות גליצרין צמחי (VG).

 

חשיבות המותג

המותג שממנו רוכשים את נוזל המילוי לסיגריה אלקטרונית, משפיע בכמה מובנים. ראשית, לגבי מותג איכותי יש סבירות גבוהה יותר, שהיצרן מקפיד על תקני בטיחות. נזכיר, שמדובר על שאיפת אדים לריאות. לא הייתם רוצים להכניס לריאות שוב ושוב, חומרים שאינם בטוחים מספיק. היבט נוסף, הוא שמיכל נוזל איכותי שרכשתם ופתחתם, ישמור על טריות החומר למשך זמן רב יותר. חומר מיצרן באיכות נמוכה, עלול גם להישרף תוך כדי השימוש בו. כמובן, בסיגריות אלה דרוש אידוי ולא שריפה, שהיא תהליך שונה למדי, אשר מתרחש בשימוש בסיגריות רגילות.

 

מלח ניקוטין

בבחירת נוזל מילוי לסיגריה אלקטרונית, יש עוד מושג בולט אשר חשוב שתכירו: מלח ניקוטין. מבלי להיכנס להסברים טכניים מדי מתחום הכימיה, נציין שמדובר בצורה נוספת שבה זמין החומר ניקוטין.

כללית, בשימוש בחומר זה בשונה מניקוטין רגיל, מקבלים אפקט חזק יותר וגם ספיגה מהירה יותר של ניקוטין. לכן, הם מיועדים למעשה לשימוש בסיגריות אלקטרוניות בהספק נמוך. אחרת, השילוב של עוצמת הסיגריה ועוצמת הניקוטין בניקוטין המלח, יגרמו למצב שבו נחשפים לרמה חזקה מדי של ניקוטין. כמו כן, מלח ניקוטין מספק תחושת עישון יותר "חלקה".

 

שיקולים לבחירה

מעבר למה שציינו עד כאן, הנה עוד 5 עובדות על עישון שלא ידעתם וכדאי לכם לדעת כשאתם שוקלים איך בוחרים נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות:

 • הסיבות לעישון – אנשים שונים, מעשנים סיגריות כאלה מסיבות שונות. יש שמנסים להיגמל מסיגריות רגילות ומניקוטין. אחרים מנסים להיגמל רק מניקוטין ויש כאלה שמחפשים לגוון. בכל מקרה, בחירת נוזל המילוי, עשויה להיות מושפעת מכך כמובן.
 • ההבדל ביחס לסיגריה רגילה – מי שעובר לסיגריה אלקטרונית מסיגריות רגילות, עשוי לחפש חוויה דומה לכך ככל הניתן. זו אפשרות אחת. מצד שני, דווקא בסיגריות האלקטרוניות, יש מבחר גדול מאוד של ארומות, שרחוקות למדי מסיגריה רגילה. מתיקות, פירותיות – אלה לא בדיוק דברים שמתקשרים עם עישון רגיל.
 • לנסות לפני שקונים – מוטב לנסות את הנוזל לפני שרוכשים כמות גדולה ממנו. כדאי גם לקחת בחשבון בהקשר זה, שטעם כמו "תפוח" איננו סטנדרטי בין יצרנים שונים.
 • בחירה במלח ניקוטין – כאשר בוחרים בנוזל מילוי לסיגריה אלקטרונית אשר מבוסס על מלח ניקוטין, קחו בחשבון שהוא יכלול גם חומצה בנזואית (Benzoic acid). זאת, מסיבות טכניות שונות, של התאמת מלח הניקוטין לשימוש בסיגריות מסוג זה. מעבר לכך, מדובר בנוזלי מילוי רגילים, אשר למשל זמינים בטעמים שונים.
 • טעם אישי – בשורה התחתונה, לכל אחד יש טעם אישי בנושאים אלה. מי שעובר לראשונה לסיגריות אלקטרוניות, ימצא את מה שמתאים לו מבחינה זו בהדרגה. עצם המעבר לסיגריות כאלה, עשוי גם הוא להשפיע על טעמכם. למשל, המשיכה לניקוטין עשויה להיחלש.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: