האם פירות וירקות אורגניים בריאים יותר?

תוכן עניינים

המושג אורגני נכנס די חזק לעולם שלנו, הכל במטרה להפוך את הסביבה בה כולנו חיים למאוזנת יותר, פחות כימיקלים ורכיבים המזיקים לה ולנו. בכדי להנות מסביבה יותר אקולוגית ופחות מזהמת, ענפים רבים אימצו את כל הנושא הזה של תהליכים אורגניים החל מתעשיית הטקסטיל והאופנה, דרך ייצור משחקים לילדים מחומרים ממוחזרים או אורגניים ועד מזון אורגני. מדובר בתחום די עצום שמגלגל בעולם סכומי עתיק. הפעם בחרנו לעסוק במוצרים שכולנו צורכים בכל מיני וריצאציות. ירקות ופירות. האם פירות וירקות אורגניים בריאים יותר?

 

 

מה המשמעות בכלל של המושג ”אורגני“?

לפני שאתם ממהרים לבצע הזמנת ירקות מהחקלאי המקפיד על גידולים אורגניים בלבד, חשוב לבדוק את הנושא לעומק. למעשה, מזון אשר מוגדר בתור אורגני חייב לעבור בקרה קפדנית על תהליכים כמו ייצור וגידול, מההתחלה ועד הסוף. כדי שמזון ייחשב לאורגני הוא חייב לעמוד בקריטריונים מדוקדקים בין אם זה העסקה של עובדים בדרך מסוימת, בין אם באי שימוש בחומרים מזהמים ובין אם בסחר הוגן. קיימות שתי דרכים עיקריות לוודא כי אכן מדובר במזון שהוא אורגני:

  1. דרך מוסדית
  2. היכרות אישית, מפה לאוזן

 

קיים קשר ישיר בין גידולים אורגניים לבין חקלאות בת קיימא שמבוססת על מערכת אקולוגית שלמה שמייצרת את המוצרים שלה ביחד עם המשאבים הטבעיים הקיימים בטבע ולא נגדם. מה זה אומר? זה אומר שברגע שאנחנו מגדלים חסה באדמה שהיא בריאה, לא צריך לרסס אותה. לעומת זאת, בגידולים רגילים שכן מכילים ריסוס, האדמה היא עסק ולכן החקלאים רוצים לייצר כמה שיותר בכמה שפחות אמצעים בזבזניים.

אז מה ההבדל בין פירות וירקות אורגניים לאוכל רגיל?

בעוד בגידולים רגילים מערבים כל מיני סוגים של הורמונים, חומרי גדילה במטרה להקנות לפרי או לירק מראה גדול יותר, בגידולים אורגניים אין את זה. החומרים האלה אומנם הופכים את הפרי או הירק לגדול יותר, אבל זוהי התערבות שאיננה טבעית ואז הטעמים של הירקות והפירות נפגעים וגם הם עלולים להכיל את אותם חומרים. בנוסף, בגידולים רגילים עושים שימוש בריסוס נגד עשבים שחונקים את העצים ושואבים ממנו מים ולכן עושים כל מה שאפשר כדי להילחם בתופעה הזו.  בגידולים אורגניים לעומת זאת, החקלאיים מפזרים את העשבייה בעצמם. במדינת ישראל יש פיקוח חוקי שמאוד דומה למה שקורה בארצות הברית. החברות שבודקות את זה שמות דגש על חומרי הדברה בעיקר. תוצרת שתימצא כמכילה חומרי הדברה, לא יכולה להיות משווקת בתור תוצרת אורגנית.

 

מה חשוב לדעת כאשר רוכשים מזון אורגני?

לפני שרוכשים מוצר אורגני, כדאי לחפש את אחד משלושת הסמלים של החברות בישראל שתפקידן לדאוג לפיקוח. אם אין את הסמל, כדאי שלא לרכוש את המוצר. בנוסף, שווה לרכוש מוצרים, עם דגש על פירות וירקות בהתאם לעונה שבה הם גדלים, כך תאכלו את המוצרים הכי טבעיים והכי טעימים. חשוב לדעת, כי לא תמיד התוצרת האורגנית נראית אסתטית, צבעונית ויפה כמו הרגילה וזה בעצם מונע מאנשים לקנות ירקות ופירות אורגנים. יחד עם זאת, מדובר במזון יותר בריא ויותר מרוכז המכיל יותר רכיבים איכותיים. כדאי להקפיד לרכוש ירקות ופירות אורגניים מחקלאים שמקפידים לדשן את האדמה שלהם בקומפוסט אורגני ואז בעצם גם אוכלים אוכל בריא וגם שומרים על האדמה כי מה שאנחנו אוכלים, בסופו של דבר גם חוזר אליה. ניתן גם לגדל ירקות ופירות בבית, אך חשוב לדעת שמדובר בתהליך מורכב, הדורש ידע, תשומת לב והשקעה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: