דימום פנימי בעור מה זה אומר?

תוכן עניינים

תפקידו של העור הוא למעשה להגן עלינו מפני קשת רחבה של נזקים הנמצאים בסביבה, לשמור על הגוף שלנו במצב של טמפרטורה מאוזנת ולייצר ויטמין D האחראי על מגוון של תהליכים בגוף. העור הוא איבר מאוד גדול וגם מאוד רגיש. בעוד יש סימנים או תסמינים בעור המחייבים טיפול שמרני כמו מריחה של משחה, קרם או נטילה של תרופה מסוימת, סימנים אחרים דווקא מחייבים בירור רפואי מעמיק והתאמת טיפול. אחד מהם נקרא דימום פנימי בעור. למעשה, העור מורכב משלוש שכבות – שכבה חיצונית המכונה אפידרמית שמשמשת בתור שכבת הגנה מהשמש, השכבה האמצעית – הדרמית המכילה את כלי הדם והשכבה העמוקה ההיפודרמיס שיוצרת מאגרים לשימור אנרגיה ושומרת על חום הגוף.

 

דימום בלבד או מחלה?

ארגמנת או בשפה המקצועית הרפואית פורפורה היא בעצם דימום של כלי הדם הקטנים הנמצאים מתחת לשכבה העליונה. בשונה מפריחה רגילה שמוגדרת בתור אלרגיה או תסמין ויראלי, ארגמנת לא מתבהרת בעת לחיצה. ניתן לבדוק האם מדובר בפריחה רגילה או בפורפורה על ידי ליטוף קל של אזור הפריחה. במידה והנקודות נעלמות לכמה שניות וחוזרות על העור, מדובר בפריחה שלא אמורה לעורר בהלה. לעומת זאת, אם הפריחה לא נעלמה, זה מחייב בירור רפואי, משום שלפעמים יש סכנת דימום מאוד משמעותית. הדימום יכול להופיע כחלק בלתי נפרד ממחלות כמו הנוך שונליין שזו בעצם מחלה שבה נוצרים תהליכים דלקתיים בכלי הדם, קדחת ים תיכונית או במצב של ספירת טסיות נמוכה.

 

מתי לפנות לרופא או מיון במקרה של דימום פנימי בעור?

ובכן, במידה ויחד עם הפריחה מופיעה חום, יש לפנות מיד לחדר מיון ולא להמתין, משום שמדובר במצב שיכול לסכן חיי אדם. פריחה כזו יחד עם חום יכולה להעיד על זיהום כתוצאה מחיידק כמו למשל סטאפילוקוק או סטרפטוקוק. במקרים כאלה צריך להתחיל טיפול אנטיביוטי כמה שיותר מהר וככל שהטיפול יתחיל מוקדם יותר, ככה הסיכוי לחיסול החיידק עולה.

מהי דלקת בכלי הדם?

וסקוליטיס היא שם כולל לקבוצה של מחלות המאופיינות בדלקת בכלי הדם שפוגעת בדופן של כלי הדם. הדלקת יכולה להופיע בעורקים, בנימים וגם בוורידים. במצב דלקתי, כלי הדם עלולים להגיע למצב של חולשה, להתרחב, להימתח או לעתים להפוך להיות יותר צרים עד שהם יגיעו למצב של חסימה. במצבים כאלה המערכת החיסונית תוקפת את הדופן של כלי הדם ונוצרת דלקת בקרום. מה שקורה הוא שהדם לא זורם כמו שצריך, ואז יכולים להיווצר כל מיני נזקים ובעיות הן ברקמות והן במערכות הגוף השונות. התסמינים של כל מחלה באים לידי ביטוי בהתאם לסוג כלי הדם שבהם הדלקת מעורבת ובאיברים שנפגעים ממנה. דלקת בכלי הדם יכולה להיות בסיסית ראשונית או לבוא לידי ביטוי כתוצאה ממחלה אחרת והיא עלולה לפגוע באיבר אחד או בכמה בו זמנית.

 

אילו תסמינים נוספים יכולים להעיד על דלקת כזו?

  • חום שלא יורד
  • ירידה במשקל הגוף
  • חולשה, חוסר אנרגיה, עייפות
  • פריחה נקודתית
  • פצעים בעור
  • ועוד

 

מחלות המערבות דלקת כזאת עלולות להיגרם מכל מיני גורמים חלקם גנטיים, חלקם סביבתיים. אחד הקשיים איתם הרפואה מתמודדת הוא הקושי לאבחן את הדלקת משום שהתסמינים שלה מאוד דומים למחלות אחרות. ניתן לאבחן את הדלקת באמצעות בדיקות דם, הדמיות, בדיקות שתן ולעתים יש צורך לבצע ביופסיה של כלי הדם. אבחון המחלה נעשה על ידי ריאומטולוג מומחה. יש דלקות בהן ניתן לטפל ויש כאלה החולפות מעצמן.

 

לסיכום, אם אתם מזהים אצל ילדכם או בכל פריחה בשילוב אחד או יותר מהתסמינים שתוארו, אין להמתין ויש לגשת לבירור מעמיק כמה שיותר מהר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: