סבוריאה

תוכן עניינים

מי שמכיר דלקות עור כאלה ואחרות לבטח מכיר את הנגעים של האקזמה על גבי כפות הידיים ומשכך יהיה לו קל יותר להכיר גם את התסמינים של סבוריאה. מדובר בפריחה אלרגית שמתפשטת באזורים שיש בהן בלוטות שומן – הקרקפת, סביב האוזניים או האף, בגב העליון והתחתון. כל אדם יכול למצוא את עצמו עם נגעים של סבוריאה והיא יכולה לתקוף בכל שלב בחיים ובכל גיל. כיום לא ידועים באופן חד משמעי או מפורש הגורמים שמביאים להתפרצות הנגעים והיא מוסברת בעיקר בגנטיקה של אלרגיה בדורות קודמים או בתנאי סביבה מסוימים של יובש או קור עז. יתכן מאד שהנגעים של הסבוריאה גם יתפרצו על גבי העור במצבים של תת הגיינה או אפילו במקרים מזדמנים של סביבה חיידקית מזוהמת. התסמינים הם שטח עור מגורה, סדוק ואדמומי. ילדים עלולים לגרד את הנגעים ולגרום לזיהום.

 

איך מתמודדים עם סבוריאה?

כאשר מדובר בתינוק או פעוט חשוב מאד לשים לב לתצורה של הנגעים, לשטח שבו הם מתפשטים וכמובן לתגובות של הילד או התינוק, עד כמה שאפשר להבין אותן. בדומה להופעת נגעים על העור של אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות, ילדים או מבוגרים, מה שבעיקר צריך להקפיד עליו הוא כלל לא לגעת בהם, שכן הגירוד החזק עלול לגרום להרבה יותר נזק. כאשר מדובר על ילדים או תינוקות ברוב המקרים התגלה שהסבוריאה חולפת מעצמה, כלומר שדרושה רק סבלנות אך כמובן שכדאי להצטייד בסבון שומני שיקל על הגירודים או יסייע לעור לקבל בחזרה את הלחות הדרושה לו. בכל מקרה חשוב מאד לפנות לרופא שיראה איך נראים הנגעים ויחליט האם יש דרך להקל על הגרד או שמא עדיף להימנע מכל טיפול שהוא על מנת שלא להחמיר את המצב. זו אחת הסיבות להלביש לתינוקות קטנטנים כפפות על מנת שלא ישרטו את עצמם ויחמירו את היובש בקרקפת.

 

 

התמודדות עם דלקות בעור

אין ספק שדלקות בעור הן בעיה לא פשוטה שחשוב מאד לטפל בהן, גם אם מבחינה רפואית הן יכולות להיות מאובחנות אך אין להם ממש מרפא. גם דרכי הקלה שאפשר להציע יכולות להיות חשובות ובמקום ולכן חשוב מאד לשים לב להתפתחות של פצעים או נגעים בעור, בעיקר אם מדובר בילדים, פעוטות או תינוקות. למרות הקושי חשוב להימנע מנגיעה בעור המגורה ותמיד כדאי לגשת לרופא או לאיש טיפול אחר ולקבל המלצה לטיפול שיתאים לגילו של המטופל ויעזור לו להקל על התחושות שלו. עם הזמן צפויים חידושים גם בתחומים רפואיים אלה ולמי שסובל משלל הבעיות או הדלקות צפויה רגיעה בדמות דרכים חדשות להקל על גירוי, אדמומיות או גירודים. מומלץ לעמוד בקשר עם קבוצות של אנשים שסובלים גם הם מאותה בעיה וכך להיחשף למחקרים ותגליות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: