טיפולים חדשניים בסרטן הערמונית הנפוץ בגברים

תוכן עניינים

במחלקות האורוגוליות ובמכונים האונקולוגים הפזורים בבתי החולים בישראל נחקרים מחקרים בטיפולים חדשניים לגברים החולים בסרטן הערמונית. המחקרים הללו נועדו לחולים הסובלים מהגידול. חלק מהמטופלים אובחנו בגידול שעדיין לא פלש או שלח גרורות לאזורים אחרים בגוף וחלקם מתמודדים עם גידול הרסני יותר ששלח גרורות לבלוטות לימפה או לעצמות. הנה כמה מהטיפולים החדשניים של השנים האחרונות בסרטן הערמונית.

 

סרטן הערמונית – טיפולים חדשים פורצי דרך

הטיפול הראשון הוא טיפול הורמונלי שניתן בזריקות במינון של אחת לשבועיים, אחת לחודש או אחת לשלושה חודשים. הטיפול הוכח כיעיל ומתאים לחולים עם גרורות. הזריקות הן תת עוריות. בחלק מהמקרים מדובר בטיפול מרכזי ובחלקם הוא ניתן כטיפול תומך.  טיפול זה נמצא עדיין בגדר מחקר והוא בהתנסות בעיקר בבית החולים שיבא שבתל השומר.

 

טיפול באמצעות קרינה מייננת

טיפול זה נועד לחסל גידולים ממאירים. הקרינה פוגעת בתאים חיוניים וממאירים גם יחד בזמן שהם מבצעים את תהליך החלוקה ומחסלת אותם. התאים הבריאים עוברים תהליך התאוששות ומחדשים את עצמם. מנגד, התאים הממאירים נהרסים לגמרי. מתן הקרינה קצר, אך יש צורך למקמם את המכשיר באופן מדויק. הטיפול נמשך חמישה ימים בשבוע במשך 5-10 דקות בכל פעם במשך 6-10 שבועות.

טיפול פוקאלי

מדובר בטיפול מקומי אך ורק בגידול עצמו ולא בערמונית כולה. הטיפול פותח במטרה להפחית את העוצמה של התסמינים ותופעות הלוואי אצל מטופלים. יש כל מיני שיטות לבצע את הטיפול כמו למשך קריותרפיה, חשמל באמצעות מכשיר המכונה ננו נייף, שיטת הלייזר, שיטה המכונה HIFU ושיטה מורכבת המכונה VTP. השיטה היעילה והוותיקה ביותר מכונה קריותרפיה – אנרגיית הקור המחסלת את תאי הסרטן תוך החדרת מחט לערמונית והקפאת האזור בו הגידול קיים. בכל השיטות העיקרון הוא זהה.

שימו לב, בדיקה מדיוקת לאבחון מיקום הסרטן היא ביופסיית פיז'ן, המבצע אורולוג מומחה.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: